Trening Medyczny: Rehabilitacja i Trening W Jednym

Dbałość o sprawność  fizyczną, szeroko rozumiane zdrowie, oraz utrzymanie ciała w dobrej kondycji  bywa wyzwaniem. Szczególnie jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia.  Ich realizację umożliwia funkcjonalny trening medyczny. 

Coraz większe zainteresowanie tym tematem to niezaprzeczalnie wystarczający powód do tego, by nieco bardziej go zgłębić i przybliżyć. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak może pomóc Ci trening medyczny, to zapraszamy do lektury!

Trening medyczny – co go wyróżnia? 

Trening medyczny to forma treningu personalnego połączona z rehabilitacją. Polega na stosowaniu specyficznych ćwiczeń ukierunkowanych na eliminację dysfunkcji aparatu ruchu. Celem treningu medycznego jest odnalezienie dysfunkcji ruchowych oraz wyeliminowanie błędnych wzorców motorycznych, które mogą doprowadzać do dysproporcji mięśniowej i  powodować dolegliwości bólowe. Najczęściej mówiąc o dysfunkcjach, mówimy przede wszystkim o wadach postawy, które są nieodzownym problemem nowoczesnego człowieka. 

Podczas treningu medycznego skupiamy się na najsłabszych partiach i indywidualnie dopasowujemy program ćwiczeń w celu pozbycia się różnego rodzaju dysfunkcji. Główną zaletą treningu medycznego jest funkcjonalność ćwiczeń. Ma to ogromne znaczenie przy wykonywaniu czynności dnia codziennego. 

Jednocześnie trening medyczny dzięki uwadze skupionej na rozwoju pewnych zdolności motorycznych, takich jak mobilność oraz stabilność poprawia efektywności treningu, oraz zapobiegania kontuzjom u sportowców amatorów, którzy w odróżnieniu od zawodowców nie mają dostępu do całego zespołu trenerów śledzących poprawne wykonywanie każdego ich ruchu.

Głównymi założeniami treningu medycznego są:

Na czym polega trening medyczny? 

Odpowiedź na to pytanie jest ściśle uzależniona od tego, w jakiej kondycji jest osoba, która chce z niego skorzystać. Oczywiste jest, że trening będzie wyglądał zupełnie inaczej dla osoby, która cierpi na zespół skrzyżowania górnego, inaczej dla tej, która będąc wysoce aktywną sportową i wytrenowaną uległa skręceniu stawu skokowego, a inaczej dla osoby w średnim wieku po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego. Czynnikiem wspólnym dla wszystkich przypadków, są jednak pewne powtarzalne sekwencje, które modyfikuje się w zależności od specyfiki danej sytuacji. 

Trening medyczny w Warsaw Trainer – jak wygląda od podstaw

Zastanawiasz się, jak trening medyczny wygląda w praktyce? Oto proces jak to wygląda od podstaw w Warsaw Trainer. 

Wywiad

Przede wszystkim kluczowy jest wywiad z klientem, który przeprowadza trener personalny treningu medycznego. Podczas wywiadu trener zgłębia Twoją historię zdrowotną, styl życia oraz zbiera wszelkie niezbędne informacje, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo treningu – przebyte kontuzje, uwarunkowania genetyczne i tym podobne informacje. 

Ocena sylwetki

Po uzyskaniu informacji historycznych trener ocenia aktualny stan sylwetki. Oceni, jakie dysfunkcje występują u Ciebie (sprawne oko trenera często potrafi wychwycić zdecydowanie więcej, niż sam podejrzewasz). Trener treningu medycznego wykonuje też testy funkcjonalne, które pozwalają dokładnie ocenić zakres ruchu problematycznych partii oraz ich wpływ na inne części Twojego ciała i potencjalne kontuzje, które mogą z nich wyniknąć. 

Przykładowo sprawdza, czy możesz podnieść rękę wyprostowaną nad głowę. Jeżeli nie – sprawdza, z czego to wynika. Powodów jednej dolegliwości wbrew pozorom może być wiele. Podany przykład może wynikać z: okrągłych pleców, wklęsłych, zespół mięśnia gruszkowatego, zapalenie stożka rotatorów itp. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie odpowiednich testów funkcjonalnych i sprawnościowych. 

Dobór metod

Kiedy trener ma już komplet informacji i obserwacji na temat Twoich problemów, przychodzi czas na dobór metod i ich rozwiązywanie. 

Leczymy Twoje ograniczenia, stosując zróżnicowane metody, zgodne z Twoimi indywidualnymi potrzebami. Od masażu powięziowo-mięśniowego, terapię manualną, rollery, rozciąganie mięśni przykurczonych, po wzmacnianie osłabionych mięśni poprzez ćwiczenia. 

Dlatego trening medyczny to też doskonała forma kuracji dla osób cierpiących z powodu wad postawy, u których pewne mięśnie są osłabione, a inne przykurczone, co może nierzadko powodować ból czy też problemy z utrzymywaniem niektórych pozycji ciała. W naszej pracy najczęściej spotykamy się z wadami kręgosłupa, problemami z barkami czy kolanami. 

Trening medyczny – trening zaburzeń aparatu ruchu

Jakie są najczęstsze powody zaburzeń układu ruchowego?



Dla kogo przeznaczony jest trening medyczny? 

Trening medyczny to rodzaj treningu, który każdy powinien rozważyć. Według badań ponad połowa z nas cierpi na bóle kręgosłupa, a co trzeci z nas ma problemy z bólem rąk, barków, stawów czy kolan. Są to dolegliwości, z którymi trening medyczny walczy na co dzień. Dlatego właśnie radzę każdemu przyjrzeć się treningowi medycznemu z bliska, a najlepiej umówić się na konsultację z trenerem treningu medycznego i poddać się testom. 

trener personalny treningu medycznego
Źródło: https://www.wibroterapia.com/bol-kregoslupa-jako-choroba-cywilizacyjna-xxi-stulecia/

Trening medyczny jest szczególnie wartościowy dla:

Dla osób cierpiących z powodu wad postawy

Ogromnym plusem treningu medycznego, jest również fakt, iż jest on w stanie zredukować dolegliwości bólowe wywołane wadami postawy, czy nieprawidłowymi nawykami ruchowymi. Oczywiście korzystanie z niego nie musi być jedynie spowodowane leczeniem danej dolegliwości – zalecane jest także wykorzystanie go do celów prewencyjnych, chociażby zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji czy zwiększenia wytrzymałości mięśni i ścięgien. 

Mówiąc o wadach postawy mamy tu na myśli dolegliwości takie jak:

Plecy płaskie

trener personalny treningu medycznego
Źródło: https://www.nhs.uk/live-well/exercise/common-posture-mistakes-and-fixes/

 

Plecy okrągłe 

– czyli zespół skrzyżowania górnego lub nadmierna kifoza (hiperkifoza)

trener personalny treningu medycznego
https://www.kfd.pl/plecy-okraglo-wklesle-jakie-cwiczenia-rehabilitacyjne-wykonywac-289236.html/
Przykład treningu medycznego dla pleców okrągłych 

Jeśli Twoja diagnoza brzmiałaby „zespół skrzyżowania górnego”, czyli mówiąc prościej „plecy okrągłe”, trener treningu medycznego zacznie od rozciągania mięśni, które są przykurczone, czyli między innymi mięśnie klatki piersiowej. Jednocześnie będziecie pracować nad wzmocnieniem mięśni, które są osłabione, czyli mięśnie pleców.

W czasie treningu medycznego używamy do tego szerokiej gamy sprzętu i technik, aby osiągnąć: 

  1. Rozluźnianie mięśni przykurczonych 
  2. Naukę prawidłowej postawy (tzw. reedukacje posturalną) 
  3. Wzmocnienie mięśni osłabionych.

Plecy wklęsłe – lordoza lędźwiowa

trener personalny treningu medycznego

Źródło:  https://zdroweplecy.net/schorzenia-kregoslupa-zdjecia/

Plecy okrągło-wklęsłe

trener personalna warszawa Mokotów
Źródło: https://www.kfd.pl/plecy-okraglo-wklesle-jakie-cwiczenia-rehabilitacyjne-wykonywac-289236.html/

 

Skolioza 

trener personalna warszawa Mokotów
Źródło: https://zdroweplecy.net/schorzenia-kregoslupa-zdjecia/

 

Pogłębiona lordoza szyjna 

trener personalna warszawa Mokotów
Żródło: https://stronazdrowia.pl/lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-to-naturalne-wygiecia-kregoslupa-do-przodu-hiperlordoza-zniesienie-lordozy-szyjnej-i-inne-wady/ga/c14-14626585/zd/41293312

 

Nieleczone wady postawy – skutki

Do skutków nieleczonych wad postaw, których można uniknąć, dzięki treningowi medycznemu, należą:

Dla osób, które na co dzień mają ograniczoną możliwość ruchu

Trening medyczny świetnie sprawdzi się u osób, które na co dzień mają ograniczoną możliwość ruchu ze względu na rodzaj pracy. Odczuwają dyskomfort związany z przebywaniem w jednej pozycji – siedzącej, stojącej. Charakterystycznym objawem towarzyszącym tym osobom może być ospałością i ociężałość, a także ból:

Ratunek dla osób aktywnych fizycznie po urazach 

Skorzystanie z możliwości, jakie daje trening medyczny, jest szczególnie wskazane w sytuacji, w której osoba po przebytej kontuzji, która z sukcesem przeszła przed wszystkie etapy leczenia, jednak nie powróciła do pełnej sprawności. Czasami wynika on z oczywistego osłabienia i wyczerpania fizycznego, niekiedy jednak ma wpływ na niego również psychika. Naznaczona traumą po kontuzji, czasami uniemożliwiająca komfortowe wykonywanie ćwiczeń na siłowni z obawy przed ponownym wypadkiem. 

Dla jeszcze lepszego zrozumienia tej kwestii, można zobrazować sobie tę sytuację przykładem Karola, sportowca z Warszawy, który nabawił się na siłowni urazu barku. Po konsultacji z lekarzem, okresie zmagania z się z bólem, który obecnie już ustąpił, oraz rehabilitacji, dzięki której odzyskał możliwość ruchu, teoretycznie może powrócić do swoich dawnych praktyk na siłowni. Obawia się jednak i nie do końca wie, na jaką intensywność treningu może sobie pozwolić, tak aby nie doprowadzić do ponownego urazu. Idealnym rozwiązaniem dylematu Karola, będzie rozejrzenie się za trenerem personalnym na Mokotowie, który posiada specjalizację z zakresu treningu medycznego. W takiej sytuacji wiedza trenera medycznego, będącego swego rodzaju połączeniem informacji, którymi dysponują fizjoterapeuci i trenerzy personalni, będzie najbardziej użyteczna i pomocna, oraz pomoże Karolowi wrócić do pełni sił sprzed wypadku. 

Trening dla sportowców, stawiających na rozwój zdolności motorycznych, w szczególności mobilności oraz stabilności

Dla lepszego zrozumienia tematu zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym są mobilność i stabilność w kontekście aparatu ruchowego.

Mobilność

Najprościej mówiąc mobilność to zdolność do poruszania się w pełnych, swobodnych (bezproblemowych) zakresach ruchu. Mówimy tu o świadomym ruchu, który jest w pełni przez nas kontrolowany i bezpieczny. 

Stabilność

Stabilnością możemy nazwać aktywną kontrolę nerwowo-mięśniową (położenie oraz ruch w stawie). Gwarantuje nam to brak przemieszczeń w jego obszarze, zabezpieczając przed mikrouszkodzeniami, które mogą prowadzić do kontuzji. 

Jakie znaczenie mają te koncepcja w Twoim treningu? 

Mobilność i stabilność są od siebie zależne. Jeśli podczas treningu będziemy zwracać uwagę jedynie na jedną z tych cech motoryczny, nie wykorzystamy pełnego potencjału treningowego, jaki posiadamy. 

Przykład

Człowiek wykonujący przysiad ze sztangą z przodu nie będzie w stanie wykonać we właściwy sposób ćwiczenia, jeśli zabraknie mu mobilności np. w odcinku piersiowym kręgosłupa czy stawach ramiennych. W takim wypadku zacznie się nachylać, upuści sztangę do przodu lub zrealizuje ćwiczenie wyrównywając braki mobilności ruchem w innych stawach, co prędzej czy później doprowadzi do kontuzji.

Należy spojrzeć na aparat ruchu jako jeden, wspólnie funkcjonujący mechanizm, a nie oddzielne mięśnie, bądź grupy mięśniowe.

W funkcjonalnym treningu medycznym nie trenuje się poszczególnych mięśni np. klatka piersiowa i triceps. Jest to trening oparty o wzorce ruchowe.

Dzięki niemu nie tylko rozwiniemy cechy motoryczne pozytywnie wpływające na efektywność naszych treningów, ale też unikniemy urazów i wzmocnimy naszą siłę i koordynacji mięśniową. 

Dla osób z nadwagą 

Trening medyczny jest również szczególnie polecany osobom z otyłością. Oferta nieodpowiednio wykwalifikowanych trenerów personalnych w tej sytuacji nie jest najlepszą opcją z kilku powodów. Przede wszystkim – ryzyko obciążenia stawów, jakie wręcz gwarantuje wykonywanie większości standardowych ćwiczeń, a którego zdecydowanie większą świadomość i umiejętności w radzeniu sobie z posiada trener personalny treningu medycznego. Pod jego opieką zrzucenie nadprogramowych kilogramów, zwiększenie możliwości fizycznych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu krążenia będzie z pewnością bezpieczniejsze. 

Dlatego też, jeśli np. jesteś z Warszawy, a Twoim celem jest spora redukcja masy, wiedź, że warto rozejrzeć się nie tylko w ofertach trenerów personalnych na Mokotowie, ale trenerów personalnych na Mokotowie z uprawnieniami do przeprowadzania treningu medycznego. My oczywiście zapraszamy na nasze treningi, o których więcej możesz przeczytać w naszej ofercie treningu medycznego

Przyszłość treningu medycznego

Niewątpliwie pozytywnym zjawiskiem jest również to, że coraz więcej osób z branży fitness posiada niezbędne kwalifikacje do przeprowadzania tego rodzaju treningów –  z pewnością dużo łatwiej niż kiedyś po wpisaniu w wyszukiwarkę przykładowo frazy „trener personalny Mokotów” można trafić na osobę, która jest odpowiednio wyedukowana również w kwestii treningu medycznego. Między innymi w Warsaw Trainer na czele z Konradem Kalinowskim, zajmujemy się treningiem medycznym od podstaw. Dopasowujemy go tak, żeby życie naszych klientów stawało się łatwiejsze a ból i strach przed kolejną kontuzją były tylko wspomnieniem. 

 

Zapisz się na konsultację
Regulamin | Polityka prywatności