Przegląd suplementów część I
Wraz z rozwojem kulturystyki, fitness i ogromnego zapotrzebowania na suplementy diety mamy dostęp praktycznie do każdej substancji. Należy jednak pamiętać, że mnóstwo firm, które zajmują się produkcją suplementów diety, rekomendują coraz to nowe rozwiązania. Prawda jest taka, że zaledwie garstka z nich jest skuteczna i warto wydać na nie pieniądze.
Dziś przyjrzymy się trzem środkom Kreatynie, WPC/WPI, czyli białkom serwatkowym oraz odżywkom węglowodanowo-białkowym, czyli popularnym gainerom.
Skuteczne środki w budowaniu masy mięśniowej:
- Kreatyna (monohydrat). Chyba jeden z najlepiej przebadanych i skutecznych suplementów na rynku. To połączenie 3 aminokwasów argininy, metioniny i glicyny więc przypomina budową białko. W mięśniach łączy się z fosforem, tworząc fosforan kreatyny, związek wysokoenergetyczny, który jest odpowiedzialny za resyntezę ATP. Istnieje wiele form kreatyn, których wyższa skuteczność nad klasycznym i najtańszym monohydratem kreatyny nie jest przebadana i udowodniona, natomiast cena jest dużo wyższa. Wykazuje silną retencję wody w organizmie.
- WPC/WPI, czyli białka serwatkowe. Z powodu częściowo „strawionych” łańcuchów polipeptydowych izolat białka WPI jest szybciej wchłaniany do organizmu niż WPC. Ma również mniej cukru i laktozy oraz większą procentową zawartość białka na 100g produktu.
- Odżywki węglowodanowo białkowe, czyli popularne gainery. Mają jakiś sens, natomiast posiadają dużo cukru więc dla osób o niskiej wrażliwości insulinowej, może okazać się strzałem w stopę. Jeżeli brakuje Ci kcal w diecie, warto rozważyć stosowanie, głównie około treningowo.
Zapisz się na konsultację Literatura:
- mdpi.com/2072-6643/10/11/1640
- sciencedirect.com/science/article/abs/pii
- ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10222117
- ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28719669
Zobacz także:
10 powodów, dlaczego warto pić kawę
4 powody, dlaczego nie chudniesz
Co powinieneś wiedzieć o białkach
Indeks glikemiczny a ładunek glikemiczny