Tarczyca a kształtowanie sylwetki

niedoczynność tarczycy a tycie

Zdecydowanie za mało mówi się o hormonach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To dzięki nim mamy dobre bądź złe samopoczucie, tyjemy bądź nie mamy problemu ze zrzuceniem zbędnych kilogramów itp. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym odpowiemy między innymi na pytanie: niedoczynność tarczycy a tycie – czy jest między nimi związek?

Czym są hormony i co warto o nich wiedzieć?

Hormony to substancje chemiczne wydzielane przez gruczoły dokrewne tj.; przysadka mózgowa, nadnercza, trzustka czy chociażby tarczyca, które regulują tempo naszego metabolizmu oraz wywierają wpływ na komórki naszego organizmu w zależności od celu.

Znaczenie tarczycy w naszym organizmie.

Tarczyca inaczej gruczoł tarczowy położony jest poniżej krtani, na przedniej powierzchni tchawicy. Poprzez działanie hormonu przysadki – tyreotropiny (TSH) wydziela do krwioobiegu 2 hormony

  1. T3 – tyroksynę
  2. T4 – trijodotyroninę

Do wytwarzania tych hormonów organizm potrzebuje materiału, jakim jest jod, który jest dostarczany z pożywieniem. Niedobór jodu w codziennej diecie powoduje zaburzenia w sekrecji hormonów tarczycy. W efekcie zwiększona ilość hormonu TSH powoduje powiększenie tarczycy, którą nazywamy wolem.

Jakie są funkcje hormonów tarczycy?

Niedoczynność tarczycy a tycie

Generalnie niedobór hormonów tarczycy wpływa na ospałość, ciągłe zmęczenie, przyrostu masy ciała natomiast nadmiar powoduje chudnięcie czy chociażby wzmożoną potliwość.

Jakie badania wykonać, żeby dobrze zbadać tarczycę?

 

Zapisz się na konsultację

Literatura:

  1. Fizjologia człowieka, Jan Górski PZWL 2010
  2. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17108241
  3. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29952420

Zobacz także:

Co powinieneś wiedzieć o białkach

4 powody, dlaczego nie chudniesz

10 powodów, dlaczego warto pić kawę

Regulamin | Polityka prywatności