10 powodów, dlaczego warto pić kawę

Kawa. Dopiero w ostatnich latach zaczęto dostrzegać jej pozytywne właściwości prozdrowotne. Jeśli pijemy ją w rozsądnych ilościach, czyli maksymalnie do 4 filiżanek dziennie (500mg kofeiny), nie wyrządzi szkody naszemu organizmowi. Wręcz przeciwnie. Może bardzo mu pomóc. Oto 10 powodów, dla których filiżankę kawy możemy pić na zdrowie!

10 powodów, dlaczego warto pić kawę

 1. Kawa zawiera wiele przeciwutleniaczy

  Hamują procesy starzenia się komórek. Wprawdzie owoce i warzywa również zawierają ich wiele, ale jak pokazują badania, ludzkie ciało pochłania więcej tych związków z kawy.

 2. Zapach kawy zmniejsza stres

  W Seulu przeprowadzono badania na szczurach, którym nie pozwolono spać, a wąchanie ziaren kawy spowodowało pozytywne zmiany i zwierzenia były mniej zestresowanie.

 3. Kawa może zmniejszyć objawy choroby Parkinsona

  Dr Roland Postumy udowodnił, że ludzie, którzy piją kawę, są mniej narażeni na chorobę Parkinsona.

 4. Kawa jest dobra dla wątroby (zwłaszcza gdy pijesz alkohol)

  Badanie 150 000 osób dowiodły, że ludzie pijący ją codziennie, są o 20% mniej narażeni na marskość wątroby niż ci, którzy jej nie piją.

 5. Kawa chroni przed depresją

  Dzięki przeciwutleniaczom sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Cząsteczka kofeiny wygląda bardzo podobnie jak związek chemiczny, który pojawia się w mózgu, kiedy jesteśmy zmęczeni. Kofeina zajmuje miejsce tego związku i blokuje w mózgu receptory, które w normalnych warunkach dałyby mózgowi znać, że jesteśmy zmęczeni i nasz humor by się pogorszył. 

 6. Kawa może zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka skóry u kobiet

  Naukowcy z Harvardu przebadali ponad 100 000 kobiet, które piły ponad 3 lub więcej filiżanek kawy dziennie który wpływa zapobiegawczo przeciw nowotworowi skóry.

 7. Kawa może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego

  Wg badań ACS obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, picie 4 filiżanek dziennie obniża je nawet o 50%.

 8. Picie kawy uczyni Cię inteligentniejszym

  Przyśpiesza czas reakcji, poprawia koncentrację i logiczne myślenie. Sprawia, że, zmęczony mózg pracuje efektywniej.

 9. Kawa wspomaga regenerację

  Kto pije kawę, łatwiej odnawia zapasy glikogenu (ciało wykorzystuje go podczas długotrwałego wysiłku) i staje się wytrzymalszy (Alkaloidy zawarte w kawie przyśpieszają odnowę glikogenu).

 10. Kawa pomaga na zakwasy

  Ból mięśni po ćwiczeniach jest naturalny. Kawa może nam jednak pomóc zmniejszyć ból. W jaki sposób? Kofeina blokuje receptory adenozyny, związku wydzielanego przez organizm w odpowiedzi na stan zapalny. Niektórym przynosi większą ulgę niż tradycyjnie środki przeciwbólowe.

Umów się na konsultację

Przeczytaj także:

Co powinieneś wiedzieć o białkach
Dbaj o plecy podczas treningu. Porady trenera personalnego

4 POWODY, DLACZEGO NIE CHUDNIESZ

Regulamin | Polityka prywatności